
En bejler til den tidligere svenske børsdarling - biometriselskabet Fingerprint - har trukket sig efter at være blevet henvist til hovedaktionæren af bestyrelsen.
Det skriver Bloomberg, der citerer en ikke navngiven kilde.
Budgiveren skulle være fra et kapitalfondsselskab og blev af bestyrelsen henvist til den tidligere topchef og nuværende hovedaktionær i Fingerprint, Johan Carlström, der ejer de stemmetunge A-aktier. Ifølge Blomberg ejer han 1,5 pct. af kapitalen, men 15,9 pct. af stemmerne.
Carsltröm benægtede fredag over for Bloomberg News at have ført diskussioner om opkøb siden august 2016.
Fingerprints talsmand Ulf Ritwall vil ikke kommentere oplysningerne, men medlem af bestyrelsen i Fingerprint Alexander Kotsinas siger over for Bloomberg News, at han ikke ved, om interesserede budgivere er blevet henvist til hovedaktionæren.
Aktierne i Fingeprint ligger mandag eftermiddag 3 pct. højere i 23,09 svenske kr., men er faldet 63,25 pct. siden nytår. Aktien toppede tilbage i december 2015 i 135 svenske kr.
Dansk selskab satser på betalingskort med indbygget fingertryksaflæser
Tidligere børsdarling styrtdykker efter "chokmelding"
Fingerprint Cards ser ud til at halvere omsætningen i tredje kvartal
Mere fra ITWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.