Politiet kritiseres i Atea-sagen
Politiets arbejde med opklaringen af den verserende sag om bestikkelse af offentligt ansatte, foretaget af det børsnoterede it-selskab Atea, er under anklage for en række uregelmæssigheder.
Det skriver Børsen.
Børsen skriver, at det er politiets arbejde med, at tilvejebringe oplysninger i forbindelse med den politianmeldelse af Ateas rival, 3A-it, som indgår i den samlede sag. Atea har politianmeldt det andet selskab, der består af tidligere Atea-chefer, for at have stjålet fortrolige oplysninger.
Politiet beskyldes i klagen for at have videresendt centrale oplysninger til Atea om en kommende ransagning af Ateas konkurrent, som fandt sted i 2015.
"Det kan ganske enkelt ikke i en retsstat have sin rigtighed, at en kommerciel virksomhed får bistand fra politi og anklagemyndighed i forhold til en konkurrent," står der i klagen, som er i Børsens besiddelse.
Klagen er stilet til Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP). Her bekræfter man, at man behandler sagen, skriver Børsen.
Politiet har ikke ønsket at kommentere sagen overfor Børsen.