En del af Watch Medier

ITWatchfredag27. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Strategi
  • Resultater
  • Profiler
  • Startup
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Strategi
  • Resultater
  • Profiler
  • Startup
  • Politik
  • M&A
  • Brancher
24.08.2018kl. 10.01

Klumme: Danmark kan lære af Macrons ambitioner for kunstig intelligens

De fleste kender til Silicon Valley i USA som et centrum for innovation og moderne iværksættere, men kender du også ”Station F” i Paris? Sådan spørger Lars Frelle, direktør i DI, op til den franske præsidents besøg i Danmark næste uge. For vi kan lære af de franske tech-erfaringer, mener Frelle.
Foto: PR / DI
Af Lars Frelle-Petersen, direktør, DI

Den 28. og 29. august får Danmark statsbesøg fra Frankrig. Den franske præsident Emmanuel Macron besøger Danmark og også Industriens Hus.

Når man arbejder med digitalisering, er statsbesøget en særlig begivenhed. Emmanuel Macron har nemlig høje teknologiske ambitioner for Frankrig og for Europa. Macron har ikke bare lanceret verdens største iværksættermiljø ”Station F” med iværksætterprogrammer indenfor f.eks. foodtech, cybersikkerhed og digital sundhed, men har også omfavnet kunstig intelligens og lanceret en fransk strategi på området.

Strategien er ikke tomme ord – den bakkes op med en finansiering på 1,5 milliarder euro, altså omkring 12 milliarder danske kroner, og har som ambition at udfordre den kunstige intelligens’ store spillere i form af USA og Kina. Som Macron sagde til Wired tidligere på året:

”I think artificial intelligence will disrupt all the different business models and it’s the next disruption to come. So I want to be part of it. Otherwise I will just be subjected to this disruption without creating jobs in this country”.

Ikke noget tech-udgangspunkt

Et interessant aspekt ved Macrons fokus på kunstig intelligens er, at det ikke har et teknologisk udgangspunkt, men et politisk – kunstig intelligens er ikke bare en teknologisk revolution, men også en politisk revolution, der kræver en stillingtagen til, hvad kunstig intelligens skal bruges til, hvordan og med hvilke begrænsninger.  Når kunstig intelligens allerede nu er ved at ændre vores samfund, er vi nødt til at styre udviklingen. Ikke for at stoppe forandringen, og de store positive potentialer, der f.eks. er for folkesundheden, når kunstig intelligens tages i anvendelse på sundhedsområdet, men for at tage politisk stilling til, hvilket samfund vi gerne vil have med en udbredt anvendelse af kunstig intelligens.

Det er standpunkter, som jeg er meget enig i. Accepterer vi, at den kunstige intelligens er kommet for at blive, kan den måske vigtigste politiske udfordring koges ned til følgende spørgsmål.  Blot fordi vi KAN gøre noget med teknologien, betyder det så, at vi SKAL?  Vi skal med andre ord sætte rammer for anvendelsen af kunstig intelligens og tage styringen med samfundsudviklingen på tværs af erhvervslivet, forskningsverdenen og politikerne. Vi skal have alle med, når vi finder gode løsninger på samfundsudfordringer.

Der mangler en debat

Jeg vil langt hellere have en saglig samfundsdebat om kunstig intelligens, der balancerer hensynet til det enkelte menneske med muligheden for nye værdiskabende forretningsmodeller, end kulørte fremtidsscenarier om en løbsk kunstig intelligens, der overtager verden.

For selv uden realiseringen af en dystopisk fremtidsvision, er der reelle udfordringer i anvendelsen af kunstig intelligens. Et eksempel er gennemsigtigheden i algoritmen bag den kunstige intelligens, og de afledte konsekvenser af algoritmen. Diskriminerer den kunstige intelligens visse befolkningsgrupper i forhold til f.eks. social arv, race eller genetik? Og hvilket ansvar kan der tillægges den kunstige intelligens?

Skal vi kunne sætte turbo på udviklingen af kunstig intelligens i en dansk kontekst, er der brug for, at de politiske rammer og svar på de store udfordringer er på plads. Det måtte rigtig gerne ske i en dansk strategi for kunstig intelligens. Der kan vi søge inspiration i Frankrig, men vi kan også kigge mod både Norge, hvor der er skabt et kraftcenter for kunstig intelligens i et samarbejde mellem virksomheder og forskningsverdenen, og mod EU, der årligt skal investere 20 mia. euro i kunstig intelligens fra 2020. På det lidt mere tekniske plan kan vi lade os inspirere af den internationale standardiseringsverden, der aktuelt er i gang med at tage de første skridt mod en ISO-standard for kunstig intelligens. Her er det også vigtigt, at vi som et af verdens mest digitale lande deltager i arbejdet og præger udviklingen.

Vi skal lade os inspirere

Vi bør lade os inspirere af Macrons lederskab for at få AI på dagsordenen. Inden for en overskuelig fremtid kommer der folketingsvalg og derfor vil der skulle udarbejdes et nyt regeringsgrundlag, hvor en national strategi for kunstig intelligens bør være en bunden opgave. En strategi, der ikke blot sætter de nødvendige rammer, men i lige så høj grad ser på områder, hvor vi målrettet bør afprøve kunstig intelligens for f.eks. at løse trafikale trængselsproblemer omkring Århus og København eller i forbindelse med at diagnosticere sygdomme hurtigere og mere præcist. Men regeringen kan allerede nu lægge skinnerne for en dansk tilgang til kunstig intelligens i dialog med erhvervslivet. Vi er klar til at bidrage.

Klumme: Bankdirektiv skærper fintech-konkurrencen 

Klumme: Alle virksomheder er blevet til tech-virksomheder 

 

Relaterede artikler:

  • Klumme: Bankdirektiv skærper fintech-konkurrencen

  • Foto: PR

    Klumme: Alle virksomheder er blevet til tech-virksomheder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Holdet, der fortsætter driften af robotvirksomheden Kobots | Foto: Kobots / PR
Robotter

Medarbejdere overtager driften af konkursramte Kobots

Sammen med en håndfuld investorer har medarbejderne sikret, at robotvirksomheden, der for nyligt gik konkurs, kan fortsætte driften.
  • Kobots-stifter: "Det primære problem er interne slagsmål"
  • Robotselskab går konkurs

For abonnenter

André Rogaczewski, adm. direktør i Netcompany | Foto: Casper Dalhoff / Ritzau Scanpix
Software

Netcompany-direktører køber aktier for næsten 20 mio. kr.

Foto: Telenor/pr
Tele

Danske Telenor-ansatte går fri af fyringer

For abonnenter

Massimo Peselli , Senior Vice President for Verizon Business | Photo: Pr
Klummer

Klumme: 5 trends virksomhedsledere bør holde øje med i 2023

”Det er et stort opgør med generalister. Vi skal have en større grad af faglighed ind i ledelsen," siger Esben Kolind Laustrup, adm. direktør for Bankdata, som tirsdag sagde farvel til 28 medarbejdere. | Foto: Bankdata/PR
Fintech

Derfor fyrer Bankdata 28 scrum masters

For abonnenter

Foto: Ida Marie Odgaard
Resultater

Netcompany tager revanche på børsen efter mareridtsdag

For abonnenter

Seneste nyt

  • Klumme: 5 trends virksomhedsledere bør holde øje med i 2023 – 06.39
  • Medarbejdere overtager driften af konkursramte Kobots – 26. jan.
  • Netcompany-direktører køber aktier for næsten 20 mio. kr. – 26. jan.
  • Netcompany tager revanche på børsen efter mareridtsdag – 26. jan.
  • Forstærket salg af mikrochips til bilsektoren – 26. jan.
  • Danske Telenor-ansatte går fri af fyringer – 26. jan.
  • Anders Toxboe vil gerne flytte folk – 26. jan.
  • Headhuntet som landechef til Salesforce – 26. jan.
  • "Du er bedre og dygtigere end du tror" – 26. jan.
  • Klumme: It-sikkerhed er også en vigtig del af ledelsesopgaven – 26. jan.
  • Direktør i Coops unge it-selskab: "Vi har en rigtig god pipeline af nye kunder" – 26. jan.
  • Klaus Holse anbefalet til GNs bestyrelse – 26. jan.
  • Måtte lukke sin startup efter seks år: "Vi har ikke set det værste" – 26. jan.
  • Tyske organisationer sagsøger Twitter for ikke at fjerne antisemitisk indhold – 26. jan.
  • Nokia præsterede over forventning i fjerde kvartal – 26. jan.
Flere nyheder

Job

  • IT-driftskonsulent med flair for Microsoft 365

  • IDENTITY ACCESS MANAGER

  • Cloud Engineer til Berlingske Medias Cloud platform-team

  • Akademisk ledelsessekretær til ledelsen af IT og Digital Transformation

  • Scrum Master with a practical approach

  • Vi søger en IT-udvikler

  • IT Technician

  • Data Engineer med fokus på slutbrugeren

  • Kontorchef til Data og Automatisering i fagområdet Person

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Er du vores nye Data Engineer?

  • IT-Projektleder

  • BI-udvikler

Se flere jobs

Watch Job

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

Se flere jobs

Job

  • IT-driftskonsulent med flair for Microsoft 365

  • IDENTITY ACCESS MANAGER

  • Cloud Engineer til Berlingske Medias Cloud platform-team

  • Akademisk ledelsessekretær til ledelsen af IT og Digital Transformation

  • Scrum Master with a practical approach

  • Vi søger en IT-udvikler

  • IT Technician

  • Data Engineer med fokus på slutbrugeren

  • Kontorchef til Data og Automatisering i fagområdet Person

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Er du vores nye Data Engineer?

  • IT-Projektleder

  • BI-udvikler

Se flere jobs

Kolofon

ITWatch
Søg

Sektioner

  • Strategi
  • Resultater
  • Profiler
  • Startup
  • Politik
  • M&A
  • Brancher
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jakob Skouboe

js@itwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8350

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7442

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7442

Job

Abonnement

Prøv ITWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

itwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7442

Læs mere om abonnement her

Adresse

ITWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8350

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © ITWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
ITWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge