
Streaming-tjenesten Spotify påtænker at gå på børsen i USA uden at tilbyde nye aktier - en såkaldt direkte notering. Selskabet kan blive børsnoteret allerede fra september.
Det skriver Dagens Industri.
Spotify ønsker en værdiansættelse på 70 mia. kr. i det amerikanske aktiemarked. Dette er 20 pct. højere end i juni 2015, da Spotify rejste 2,7 mia. kr. i ekstern kapital.
Streaming-tjenestens overvejelser om en direkte notering i USA vil betyde, at de eksisterende aktionærer vil undgå en udvanding af deres beholdninger. De vil desuden få mulighed for at sælge deres aktier direkte på børsen.
I marts 2016 lånte Spotify op mod 7 mia. kr. fra kapitalfonden TPG, hedgefonden Dragoneer samt fra kunder i Goldman Sachs. Disse långivere skulle angiveligt modtage 20 pct. rabat på Spotifys aktier ved en notering.
/ritzau/FINANS
Mere fra ITWatch
Analytikere ser købere til GN men tvivler på et salg
Med en lav værdiansættelse, en høj strukturel værdi og ingen dominerende aktionærer giver det god mening, hvis internationale kapitalfonde og industrielle spillere lige nu lurer på at købe høre- og lydkoncernen GN Store Nord, mener to analytikere, men om det reelt kommer til at ske, tvivler de dog på.