Medie: Steve Bannon planlægger opgør med Google og Facebook

Google og Facebook bør i fremtiden blive behandlet som forsyningsselskaber.
Det skulle ifølge Berlingske Business være holdningen hos Steve Bannon, der er en af toprådgiverne for den amerikanske præsident, Donald Trump.
Mediet henviser til en samtale, som chefstrategen skulle have haft med tre unavngivne personer, og det er uklart, hvilke konsekvenser det vil have - andet, end at det ifølge Berlingske placerer sig i en større tendens, hvor der presses på for at øge reguleringen af tech-selskaberne.
Det kan dog være vanskeligt at regulere de to giganter, fordi deres monopol er mere skrøbeligt end klassiske industrivirksomheders, forklarer Jan Damsgaard, ekspert i digital økonomi og professor på CBS, til Berlingske Business:
"Modsat traditionelle monopoler er IT-virksomhedernes konkurrenter nemlig i teorien kun ét klik væk, og begyndte Googles søgemaskine for eksempel at koste penge, ville forbrugerne skifte til en anden leverandør med det samme. Men omvendt bliver IT-mastodonters monopoler styrket af de såkaldte »netværkseffekter«, som grundlæggende handler om, at vi ikke kun vælger Facebook, fordi det er den bedste service, men også fordi det er den service, alle andre bruger," siger han.
Relaterede artikler:
It-giganterne bevarer næppe herredømmet for evigt
For abonnenter