Politiet sigter familiefar for hacking af KMD's it-system

Politiet har sigtet familiefaren Esben Warming, som gjorde KMD opmærksom på, at en fejl i KMD's it-system kunne afsløre cpr-numre, som i værste kunne fald misbruges.
Det oplyser hans advokat, Morten Bjerregaard.
KMD anmeldte Esben Warming for hacking af Digital Pladshenvisning 9. juni. Politiet har nu valgt at sigte ham efter den milde hacking-paragraf.
"Som advokat for den sigtede synes jeg, det er ærgerligt, at politiet vælger at sigte borgeren, blot fordi der kommer en politianmeldelse fra et større foretagende som KMD," siger advokat Morten Bjerregaard.
"Sigtelsen er grundløs."
Esben Warming opdagede tilfældigt fejlen 17. maj, da han skulle finde en institutionsplads til sin søn. På it-løsningen er der et felt, hvor man ved hjælp af cpr-nummer kan slå sin samlever op.
Familiefaren har tidligere fortalt til TV2, at han skrev sin kærestes cpr-nummer, hvorefter it-systemet kom op med hendes navn.
Esben Warming arbejder som it-konsulent, og derfor ringede alarmklokkerne hos ham. Han prøvede med flere cpr-numre og opdagede, at der ikke var en begrænsning på antallet af søgninger.
"Han har dermed gjort os alle en tjeneste ved, at undersøge fejlen lidt nærmere," siger advokat Morten Bjerregaard.
"Dermed har han ikke foretaget noget uberettiget, og derfor er der ikke juridisk føde til en sigtelse."
/ritzau/
KMD vil have fælles retningslinjer efter hackersag
KMD risikerer at vinde i retten, men tabe offentlighedens tillid
Datatilsynet: Går vi efter nogen, bliver det kommunerne i stedet for KMD