
I alt 1400 startups var i år med i feltet af nominerede ved Nordic Startup Awards, som blev afviklet i Øksnehallen under den igangværende TechBBQ-konference.
Det skriver mediet Techsavvy.
De i alt 11 vindere fordeler sig i 14 kategorier, men den helt store sejrherre blev den sociale madplatform Too Good To Go, som hev tre priser hjem, heriblandt hovedprisen som "startup of the year, og har Endomondo-stifteren Mette Lykke som adm. direktør og blandt andre Preben Damgaard som investor.
"Vi var meget glade for overhovedet at være nomineret og er meget beæret over at løbe med alle tre priser, som vi var nomineret til. Selvfølgelig vil man gerne vinde, og det er vi meget stolte af," sagde Mette Lykke, adm. direktør for Too Good To Go til Techsavvy.
Hos Nordic Startup Awards påpeger man, at konkurrencen har bredt sig til både Sydøstasien, Indien og Centraleuropa, men at det hele er startet i og stadigvæk styres fra Danmark. Dermed italesætter man også Danmark som et alternativ til eksempelvis Silicon Valley, hvilket kan være med til at tiltrække talenter til de danske selskaber.
Preben Damgaard-selskab i samarbejde med Coop
Endomondo-stifter forlader sit livsværk for at blive iværksætter igen
Mere fra ITWatch
Tech-veteran til ejendomsbranchen: "Smarte bygninger forbedrer folks liv"
PROPTECH SYMPOSIUM: Ejendomssektoren har adgang til den teknologi, der skal til for at forandre ikke blot branchen, men menneskers liv til det bedre – og dermed øge produktiviteten. Det siger proptech-veteran Antony Slumbers. ”Lad være med at tænke på bæredygtighed som noget ekstra,” lyder opfordringen.