Bankdata forbereder flytningen af 17.500 bankkunder

Bankdata skal, efter Alm. Brand Banks opkøb af Saxo Privatbank, have tilført 17.500 kunders data. En kritisk opgave, som skal gennemføres inden for et hul på 11 timer.
Foto: Bankdata
Foto: Bankdata

Det bliver hverken første eller sidste gang, at Bankdata kommer til at gennemføre flytning af kunders data, når banker fusionererer eller opkøber hinanden. Men med Alm. Brand Banks opkøb af Saxo Privatbank skal Bankdata flytte 17.500 kunders data på én gang. En opgave man har løst før, men som skal forløbe gnidningsfrit - hver gang.

Det skriver Version2.

Kunderne skal først flyttes fra konkurrenten SDC til november, men for at imødekomme eventuelle udfordringer er forarbejdet allerede påbegyndt.

"Når man så endelig trykker på knappen, så skal hele konverteringsflowet køre. Uden stop og i rigtig rækkefølge," siger Michael Wognsen, afdelingsleder i Bankdata, til Version2.

Sidst man gennemførte en overførsel var i 2016, men med ikrafttrædelsen af GDPR stilles der en række yderligere krav til arbejdet.

Kommuner er ikke klar til nye persondataregler 

Finanstilsynet anbefaler skrotning af dummebøder til bankerns it-selskaber 

Datatilsynet: Vi kommer ikke på uanmeldt besøg 

SDC-chef bruger besparelser på ansatte til udvikling 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også