Sikkerhedsekspert opfordrer efter hacker-hul: Opdater

Husk at opdatere din computer, smartphone og tablet, lyder rådet fra medstifter af it-sikkerhedsvirksomheden CSIS Peter Kruse.
Opfordringen kommer, efter at der er opdaget to alvorlige sikkerhedsbrister i computere, tablets og smartphones i hele verden.
En sikkerhedsbrist i så stort et omfang er ikke set før, fortæller han.
"Det er en designfejl, som vi hidtil aldrig har set omfanget af. Den rammer stort set alt det hardware, som vi arbejder med i det daglige."
"Lige fra mac til pc'er til linux til servere og udstyr, som vi har stående hjemme i vores hjem," forklarer Peter Kruse.
Det fejlbehæftede udstyr er produceret af virksomhederne Intel Corp, Advanced Micro Devices Inc. og Arm Holdings.
Selve bristen er fundet i centralenheder - nemlig i en processor eller såkaldt CPU (Central Processing Unit). Bristen gør udstyret sårbart over for hacking.
"Det, som kan ske, er, at med de her svagheder, der er blevet fundet, så vil det være muligt for en hacker at tiltvinge sig adgang til oplysninger, som normalt ikke skulle være tilgængeligt på et styrestem, hvor den her fejl ikke optræder," forklarer Peter Kruse.
Det kan eksempelvis være personfølsomme oplysninger, kodeord og data fra kreditkort.
/ritzau/
Sikkerhedsfejl hos Apple: Computere kan åbnes uden password
Sikkerhedsrådgiver kritiserer regioners uprofessionelle omgang med data
KPMG: Det offentlige har kastet sig ud i leg med robotter
Iværksætter klar til lønkamp: Markedet har nærmest stået stille i 20 år