DSB: Ansvaret for nedbrud ligger hos NNIT

Onsdag var DSB ramt af et større nedbrud, som betød, at både DSBs billetapp og billetautomaterne på stationerne var ude af drift. Nedbruddet skyldtes et strømsvigt hos it-leverandøren NNIT.
Foto: Jens Hasse/Chili Foto
Foto: Jens Hasse/Chili Foto

DSB var onsdag ramt af nedbrud i deres billetteringssystemer, hvilket skyldtes et nedbrud hos it-leverandøren NNIT. Det skriver Version2.

Nedbruddet betød, at hverken DSB's app eller billetteringsautomaterne på stationerne fungerede. Hos DSB har nedbruddet gjort det klart, hvor udsat man er i tilfælde af nedbrud hos leverandøren NNIT.

"Hvis NNIT får et strømsvigt, så kommer vores ting til at gå ned. Alt er sårbart i den her digitale verden. Det har vi været ude at fortælle, og det kommer til at koste nogle penge, og der er nogle, som får bøder, de ikke skulle have," fortæller pressetjenesten ved DSB til Version2.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også