It-startup får yderligere 45 millioner
Det er kun et år siden, at it-startup-firmaet Peakon gik i markedet. Alligevel har Peakon med den seneste kapitalindsprøjtning på 45 mio. kr. fra venturefondene EQT Ventures, Sunstone og franske Idinvest formået at indsamle i alt 100 mio. kr. fra investorer.
Softwarefirmet Peakon servicerer blandt andre Leo Pharma, Trustpilot og Egmont med at måle medarbejdertilfredshed i realtid ved hjælp af spørgeskemaer.
En af de øvrige investorer, der ser et stort potentiale i Peakon er business angel Tommy Ahlers, der samtidig nu er bestyrelsesformand for startup-firmaet:
"Peakon har adgang til kapital i markedet, fordi det er en utroligt interessant vækstcase. Der er mange, der gerne vil lege med så dygtigt et team i så spændende et marked," siger Tommy Ahlers.
Det er Kasper Hulthin, Christian Holm og Phil Chambers, der har startet Peakon - et trekløver, som Ahlers kender ganske godt. De fire stiftede nemlig sammen Podio, som de solgte for 280 mio. kr. i 2012.
Relaterede artikler:
Magelighed koster vækst hos danske it-iværksættere
For abonnenter