It-selskab ville fusionere animationsfirma med ejendomsfirma

It-selskabet Ominto med danske rødder har øjensynligt haft fremskredende fusionsplaner for animationsfirmaet Lani Pixels fra Billund.
Det skriver Børsen med henvisning til en børsmeddelselse, hvor Ominto med danske Michael Brudevold Hansen som topchef lod forstå, at Lani Pixels skulle fusioneres med amerikanske Advanced Oxygen Technologies Inc.
"Lani Pixels accepterer at tage alle de nødvendige skridt for at sikre, at Ominto får mindst to pladser i Lani Pixels bestyrelse efter fusionen mellem Lani Pixels og Advanced Oxygen Technologies," skriver Ominto.
Ifølge Børsen er planerne opsigtsvækkende, fordi Advanced Oxygen Tecnologies som sin eneste aktivitet har et anonymt dansk ejendomsfirma med navnet Anton Nielsen Vojens, som kun ejer en grund i Vojens.
Ominto ejer i dag 50,02 pct. af aktierne i Lani Pixels og har ikke villet uddybe overfor Børsen, hvorfor man planlagde at fusionere et animationsfirma med et ejendomsfirma. Direktøren for Advanced Oxygen Technologies afviser at have kendskab til fusionen.
It-selskabet Ominto har taget kontrollen over aktier i animationsfirma