Dell og VMware barsler med fusionsplaner

En fusion mellem de to it-selskaber Dell Techonologies og VMware kan være under opsejling. Dell ejer allerede 80 pct. af VMware, men en forestående fusion kan overraskende nok ende ud at VMware i stedet overtager Dell.
Foto: PR/Dell
Foto: PR/Dell

It-selskabene Dell Technologies og VMware undersøger lige nu mulighederne for at fusionere. Jagten på vækst kan dermed føre til endnu et opkøb i milliardklassen i den internationale it-branche.

Det skriver Computerworld på baggrund af en historie fra Reuters.

Dell ejer i dag 80 pct. af VMware, men parterne overvejer ifølge Reuters en model, en såkaldt reverse merger, hvor man i stedet lader VMware opkøbe Dell. Dette vil i så fald ske for at omgå den lockup-aftale, som forhindrer Dell i at opkøbe de resterende 20 pct. af VMware før september i år.

Dell Technologies opkøbte i 2016 storageselskabet EMC, som dermed blev til Dell EMC, men hvor den ønskede vækst er udeblevet.

Firmaets mand bliver ny adm. direktør for Dell EMC i Danmark 

Topchefen, der begyndte karrieren på lagergulvet med en kost 

Tech Data indgår af distributionsaftale med global it-koncern for det danske marked  

Skuffende guldregn: Samsung afslører rekordoverskud, mens investorerne sukker 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også