Telia varsler fyringer
Her et par dage efter Telenor fyrede over 50, så lægger Telia an til det samme.
Det skriver Berlingske Business.
Overfor avisen siger pressechef i Telia, Rasmus Avnskjold, at der vil ske afskedigelser, og "at medarbejderne ved, at de får nærmere besked fredag."
»Det drejer sig udelukkende om vores kundeservice og vil primært ramme administrative medarbejdere her. Telia i Danmark har tre varemærker, Telia, CallMe og DLG Tele, som har hver sin kundeservice med egne mellemledere, coaches og superbrugere. De bliver nu samlet, og der bliver derfor færre mellemledere og coaches, hvilket betyder kortere afstand til den enkelte medarbejder og mere tid til kunderne, når unødvendige arbejdsgange afskaffes. Men de berørte medarbejdere får besked i løbet af fredag, og derfor kan jeg ikke gå mere i detaljer nu,« siger han til Berlingske.
Telenor og Telia har netop overdraget deres fælles drift af mobilnettet til Nokia. De to selskaber forsøgte at gå sammen i Danmark, men blev afvist af konkurrencemyndighederne. Siden har det været ventet, at de to ville finde de nødvendige synergier på anden vis.
Telenor-boss: Nødvendigt med en radikal transformation for at overleve i telesektoren
Analytiker: Naturlig udvikling der styrker Nokia
Relaterede artikler:
Analytiker: Naturlig udvikling der styrker Nokia
For abonnenter