Telia nedskriver for 20 milliarder svenske kroner
Den svenske teleudbyder Telia har efter en gennemgang af sine aktiver valgt at nedskrive for næsten 20 mia. svenske kr. i fjerde kvartal.
Nedskrivningerne vil påvirke driftsresultatet i fjerde kvartal og for hele 2022.
Nedskrivningerne sker som følge af ændringer i det makroøkonomiske landskab og en stigning i selskabets gennemsnitlige kapitalomkostninger som følge af rentestigninger, oplyser selskabet i en meddelelse.
Telia har derfor nedskrevet aktiver på tværs af sin forretning i Norden, hvoraf den største nedskrivning er i Finland på 9,5 mia. svenske kr.
Dertil har teleudbyderen nedskrevet et trecifret millionbeløb på streamingtjenesten C More, der i de kommende år vil blive sammenlagt med TV4 i Sverige og MTV i Finland.
Sluttelig har selskabet besluttet at nedlægge sit kobberkabelnetværk i Sverige i 2026 og har i den forbindelse nedskrevet aktiver for 0,4 mia. svenske kr.
Samlet løber nedskrivningerne op i 19,8 mia. svenske kr. - svarende til omkring 13,2 mia. kr.
Aktien i Telia falder 1,7 pct. til 27,21 svenske kr. på børsen i Stockholm.
Relaterede artikler:
3 forventer vækst lang tid fremover
For abonnenter
Lille bredbåndsselskab: Presset fra de store er enormt
For abonnenter