
De store it-selskaber løber med alle de store ordrer, og omfattende krav i offentlige udbud presser de små ud af markedet. Det har været udsagnet fra flere sider de seneste uger i den serie, ITWatch har bragt.
Blandt andet har det offentlige kæmpeudbud af det tidligere Skoleintra gjort det svært for mindre lokale spillere, da løsningen, som Netcompany skal levere, er udvidet til flere områder end det, Skoleintra dækker i dag.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra ITWatch
Tech-veteran til ejendomsbranchen: "Smarte bygninger forbedrer folks liv"
PROPTECH SYMPOSIUM: Ejendomssektoren har adgang til den teknologi, der skal til for at forandre ikke blot branchen, men menneskers liv til det bedre – og dermed øge produktiviteten. Det siger proptech-veteran Antony Slumbers. ”Lad være med at tænke på bæredygtighed som noget ekstra,” lyder opfordringen.