Statsrevisorer: Utilfredsstillende it-beskyttelse hos fire statslige institutioner

Det står for dårligt til med beskyttelsen mod ransomwareangreb hos Banedanmark, Udenrigsministeriet, Sundhedsdatastyrelsen og Beredskabsstyrelsen, lyder kritikken fra statsrevisorerne.
Udenrigsministeriet er blandt de fire statslige institutioner, der får kritik for sin it-sikkerhed. | Foto: PR/Udenrigsministeriet
Udenrigsministeriet er blandt de fire statslige institutioner, der får kritik for sin it-sikkerhed. | Foto: PR/Udenrigsministeriet

It-sikkerheden halter hos fire offentlige institutioner, når det kommer til at forhindre ransomwareangreb, og det møder nu kritik fra statsrevisorerne. Det skriver Version2 med henvisning til i en ny beretning fra Rigrevisionen.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også