SDC indkasserer tab fra forlist betalingsprojekt

Prestigeprojektet P27, der ville gøre det nemt at overføre penge mellem lande, kom aldrig på benene i Danmark. Datacentralen SDC har taget en millionnedskrivning som følge af projektet.
SDC, der har Jesper Scharff (billedet) som direktør, var ganske langt i det forberedende arbejde til det nu forliste betalingsprojekt P27. | Foto: Pr
SDC, der har Jesper Scharff (billedet) som direktør, var ganske langt i det forberedende arbejde til det nu forliste betalingsprojekt P27. | Foto: Pr

Det nordiske betalingsprojekt P27 kom aldrig op at flyve i Danmark, og for datacentralen SDC betyder det, at en del arbejde er udført forgæves. 

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Mia Grosen sidder i DI’s advisory board for entreprenørskab, som netop har sendt anbefalinger til regeringen, hvor ét af dem er, at der bør laves en rågivingsindsats for scaleups med internationale ambitioner. | Foto: PR

Danske startups skal tænke større end Danmark

For abonnenter