En del af Watch Medier

ITWatchonsdag8. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Strategi
  • Resultater
  • Profiler
  • Startup
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Strategi
  • Resultater
  • Profiler
  • Startup
  • Politik
  • M&A
  • Brancher
01.12.2022kl. 10.02

Kryptobørs spektakulære kollaps har spredt sig som ringe i vandet

Næsten en måned efter kryptobørsen FTX kollapsede som følge af en likviditetskrise, har udfordringerne hobet sig op i industrien, hvor adskillige aktører udviser svaghedstegn.
Foto: Dado Ruvic/REUTERS / X02714
Foto: Dado Ruvic/REUTERS / X02714
Daniel Skinbjerg

Kryptobørsen FTX’ spektakulære sammenbrud spreder sig som ringe i vandet, og i disse dage forsøger også kryptoudlånsselskabet BlockFi at undgå druknedøden via en ansøgning om konkursbeskyttelse i USA.

BlockFi er ikke alene om at mærke de rystelser, som FTX’ kollaps har sendt igennem industrien. Flere steder er der svaghedstegn.

”Vi ser, at det har haft konsekvenser for de aktører, som har haft direkte tråde til FTX via udlån og investering, men også indirekte, da tilliden til kryptoindustrien har lidt et knæk på den korte bane,” bemærker Karina Rothoff Brix, der er dansk landechef for den nordiske kryptobørs Firi.

Mandag offentliggjorde BlockFi, der udlåner penge til sine kunder mod sikkerhedsstillelse i kryptovaluta, at selskabet har søgt om ”chapter 11” - en form for betalingsstandsning med henblik på rekonstruktion - i USA.

Tidligere i november afslørede BlockFi, at virksomheden havde en ”betydelig eksponering mod FTX og associerede virksomheder, der omfatter de forpligtelser, som Alameda skylder os, aktiver lagret på FTX.com og ubenyttede beløb fra vores kreditramme hos FTX US.”

Konsekvenserne af FTX’ kollaps var så store, at BlockFi så sig nødsaget til at indstille sine udlånsaktiviteter og fastfryse kundernes indestående.

BlockFi skriver i sin ansøgning om konkursbeskyttelse, at man skylder FTX US - en del af FTX-stifter Sam Bankman-Frieds krypto-imperium - 275 mio. dollars. Virksomheden er derfor BlockFis næststørste kreditor.

En af BlockFis tætteste konkurrenter har også udfordringer. For en uge siden skrev Wall Street Journal, at Genesis - et lignende selskab - også mangler likviditet. Massevis af kunder har trukket deres aktiver ud af Genesis, der også har penge i klemme i FTX’ søsterselskab Alameda.

Kunder i massevis har trukket penge ud af selskabet efter FTX-sagen, og Genesis har derudover penge i klemme i FTX’ søsterselskab Alameda.

Karina Rothoff Brix vil ikke pege på, om BlockFi og Genesis er de sidste selskaber, som får blå mærker efter FTX’ nedtur, og det vil ifølge hende tage tid, før den overordnede tillid til kryptoindustrien rejser sig igen.

”Forhåbentligt vil der blive rusket ud i nogle af de ikke-bæredygtige dele af industrien, og de, der står tilbage, vil være dem, der formår at opføre sig ansvarlig og holde fingrene fra kundernes midler,” fortæller hun.

På aktiemarkedet har Coinbase, der er den største børsnoterede aktør inden for krypto, også mærket til konsekvenserne af FTX-sagen. Siden slut-oktober har virksomheden tabt tæt på 50 pct. af sin markedsværdi.

Coinbase var allerede hårdt ramt af den ”kryptovinter”, som har præget markedet i år, hvor centralbankerne har hævet deres renter voldsomt for at tøjle inflationen, mens investorernes appetit på risikoaktiver er aftaget.

For et år siden havde Coinbase en markedsværdi på 90 mia. dollars, men efter et fald i aktiekursen på 87 pct. er det beløb faldet til 11 mia. dollars.

FTX’ sammenbrud har sået tvivl om, hvor robuste andre kryptobørser er, og Brian Armstrong, adm. direktør i Coinbase, har i et debatindlæg hos CNBC forsøgt at nedtone frygten. Heri fastslog Coinbase-direktøren, at virksomheden ikke har nogen ”væsentlig eksponering over for FTX”.

»Når en af markedets største aktører giver efter, så spørger investorerne sig selv, om kontrollerne og processerne fungerer, og de kan have tillid til andre virksomheder af samme art, de investerer i,« understreger Per Hansen, som er investeringsøkonom i investeringsbanken Nordnet.

For to uger siden nedgraderede storbanken Bank of America sit syn på Coinbase med begrundelsen, at virksomheden ikke er immun over for de afsmittende effekter fra et bredere sammenbrud i kryptoindustrien.

Tidligere i denne måned aflagde Coinbase sit regnskab for tredje kvartal, som viste, at virksomhedens indtægter faldt med 50 pct. i forhold til det samme kvartal året før, mens underskuddet voksede til 545 mio. dollars.

Få måneder forinden fyrede Coinbase næsten en femtedel af sine ansatte med markante fald i handelsvolumen på kryptobørsen som begrundelse.

Handelsaktiviteten er i tiden efter FTX’ fald aftaget til at være 30-40 pct. mindre end gennemsnittet for året, viser tal fra analyseselskabet Mizohu ifølge CNBC. Bitcoin er faldet 25 pct., mens det samlede kryptomarkedet har fået skåret 200 mia. dollars af værdien inden for de seneste tre uger.

”Sammenlignet med, hvor meget uro, der har været, er det gået stille for sig. Fremadrettet afhænger alt af, hvad værdien af kryptovalutaerne er, og hvorvidt handelsaktiviteten vender tilbage. Hvis det sker, er det næsten så sikkert som amen i kirken, at Coinbase-aktien vil følge kursudviklingen i de digitale mønter,” fortæller Per Hansen.

Konkurstruet kryptoselskab anlægger sag mod FTX-stifter

Fintech-selskaber skal gentænke forretningsplaner for at tiltrække kapital


Relaterede artikler:

  • Sam Bankman-Fried er kommet under yderligere pres efter nyt sagsanlæg. | Foto: SAUL LOEB/AFP / AFP

    Konkurstruet kryptoselskab anlægger sag mod FTX-stifter

    For abonnenter

  • Stefano Zorzi er partner i startup-fabrikken Founders, der bl.a. investerer i fintech-virksomheder. | Foto: Founders / PR

    Fintech-selskaber skal gentænke forretningsplaner for at tiltrække kapital

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Simcorp/pr
Software

Simcorp varsler fyringer i første kvartal

Fyringerne i det danske softwareselskab Simcorp kommer trods et bedre end ventet 2022.
  • Simcorp: Vækst over hele linjen i bedre end ventet 2022
Foto: Pr
Brancher

Simcorp: Vækst over hele linjen i bedre end ventet 2022

Foto: Mike Segar
Gaming

Microsofts opkøb af Activision møder bekymring hos britiske myndigheder

Lunar lancerede Shareit den 1. februar. | Foto: Pr/lunar Bank
Fintech

30.000 brugere har downloadet nyt Weshare-alternativ

For abonnenter

Foto: Malte Oxvig
Tele

Ekspert og selskaber advarede om prisspiral: Nu rammes bredbåndskunder af prisstigninger

For abonnenter

Foto: Gn Store Nord / Pr
Hardware

Masser af spænding ventes i GN-regnskab torsdag

Læs også

Foto: Pr
M&A

Visma kigger ud i Europa: "Vi skal gentage kunststykket"

I 2023 vil Visma i højere grad kigge mod nye markeder i Europa, når det kommer til at købe nye virksomheder. Det kommer dog ikke til at tage fokus fra Danmark, forsikrer Allan Hamilton, M&A-chef i Visma Danmark. 

For abonnenter

Foto: Pr
Cloud

Disse ting ligger højest på it-chefers strategiske to do-liste i 2023

Cybersikkerhed er placeret helt i top som strategisk fokusområde blandt it-ansvarlige ifølge en ny undersøgelse. Cloud ligger også højt, men er faldet i forhold til de senere år. Det er dog ikke negativt, ifølge analytiker. 

For abonnenter

Foto: Marius Renner
Software

Omdiskuteret iværksætter fortsætter drift i datterselskab trods sag om tvangsopløsning

Den meget omtalte virksomhed Canopylab A/S ser nu ud til at forlænge tilværelsen, trods en efterhånden langvarig sag om tvangsopløsning. Nu skifter datterselskabet hænder og fortsætter på ny adresse. (Opdateret)

For abonnenter

Job

  • IT-supporter

  • Endpoint Management Administrator

  • Kontorchef til Data og Automatisering i fagområdet Person

  • Scrum Master with a practical approach

  • Koordinator til Castellum Danmark

  • IT Technician

  • Business Analyst

  • Erfaren IT Supporter

  • Software Developer

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • IT-Projektleder

  • Solution Architect

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Simcorp varsler fyringer i første kvartal – 18.04
  • Simcorp: Vækst over hele linjen i bedre end ventet 2022 – 17.57
  • 30.000 brugere har downloadet nyt Weshare-alternativ – 16.50
  • Microsofts opkøb af Activision møder bekymring hos britiske myndigheder – 16.04
  • Masser af spænding ventes i GN-regnskab torsdag – 15.11
  • Ekspert og selskaber advarede om prisspiral: Nu rammes bredbåndskunder af prisstigninger – 14.01
  • Computerskabt tv-serie er suspenderet fra Twitch – 13.18
  • Disse ting ligger højest på it-chefers strategiske to do-liste i 2023 – 12.00
  • Aktindsigt viser stor stigning i anmeldte hackerangreb – 11.48
  • Fransk minister vil begrænse unges adgang til porno med digitalt certifikat – 11.31
  • Martin Buch Thorborg kaster sig ud i brugtvognsmarkedet – 11.04
  • Microsofts markedsværdi igen tæt på 2000 mia. dollar – 10.32
  • Robotvirksomhed sigter mod at blive solgt om få år – 10.01
  • Nordjysk satellitvirksomhed fremviser "landets første" geostationære satellit under royalt besøg – 09.28
  • App giver tirsdag mulighed for at se tidligt bud på årsopgørelse – 09.00
Flere nyheder

Job

  • IT-supporter

  • Endpoint Management Administrator

  • Kontorchef til Data og Automatisering i fagområdet Person

  • Scrum Master with a practical approach

  • Koordinator til Castellum Danmark

  • IT Technician

  • Business Analyst

  • Erfaren IT Supporter

  • Software Developer

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • IT-Projektleder

  • Solution Architect

Se flere jobs

Watch Job

  • Endpoint Management Administrator

  • Erfaren IT Supporter

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Scrum Master with a practical approach

Se flere jobs

Kolofon

ITWatch
Søg

Sektioner

  • Strategi
  • Resultater
  • Profiler
  • Startup
  • Politik
  • M&A
  • Brancher
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Jakob Skouboe

itwatch@itwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8350

  • Om ITWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7442

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7442

Job

Abonnement

Prøv ITWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

itwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7442

Læs mere om abonnement her

Adresse

ITWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8350

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © ITWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
ITWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge