Eva Berneke: Vi skal fordoble vores omsætning inden for fintech

KMD sætter fuld fart på en storstilet satsning inden for fintech i Norden – et område, der skal sikre KMD fremover. Selskabet og dets ejere er parate til at investere stort i området, siger KMD's topchef til ITWatch.
Foto: /RITZAU/Kenneth Lysbjerg Koustrup
Foto: /RITZAU/Kenneth Lysbjerg Koustrup

KMD sætter nu næsen op efter en fordobling af sin omsætning inden for fintech-området. Efter en række opkøb, har selskabet skudt det nye år i gang med ansættelsen af en ny direktør for området for fintech og nordisk ekspansion, Per Johanson. KMD's øverste chef, Eva Berneke, siger, Per Johanson skal levere en fordobling af den omsætning, KMD i dag har inden for fintech-området.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også