DI: Startups må skærpe forretningsmodellen for at klare nedgang

Den aktuelle tilbagegang i investeringslyst og risikovillighed gør ondt i startupmiljøet, der har sværere ved at finansiere sig. Det stiller nye krav til startups, der skal skærpe deres forretning, mener DI, der blandt andet efterlyser bedre skatteregler. Preseed Ventures er enige i analysen.
Foto: Stine Bidstrup/ERH
Foto: Stine Bidstrup/ERH

TechBBQ: Vi skal blive bedre til at skabe virksomheder, have bedre og enklere skatteregler - og så skal vi skabe et bedre kapitalmarked i Danmark. Men samtidig skal de mange startups, der kan mærke presset på pengekassen også skærpe deres forretningsmodel, hvis de skal komme helskindede gennem den aktuelle krise.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også