Nuuday-cloudaftale blev undersøgt af FE
Nuudays cloudtransformation til over en milliard kroner, som it-leverandøren Netcracker står for, har fået Center for Cybersikkerhed til at løfte øjenbrynene, skriver Version2 med henvisning til mediet Lightreading.
Det skyldes, at Netcracker tidligere har haft en stor afdeling i Rusland, og fortsat har en række medarbejdere i landet, men aftalen er indtil videre ikke vurderet til at være en trussel mod statens sikkerhed, lyder vurderingen.
”CFCS har på det foreliggende grundlag derfor vurderet, at der ikke er grundlag for at anvende telesikkerhedslovens bestemmelser, der giver mulighed for at forbyde indgåelse eller opretholdelse af en aftale mellem en væsentlig erhvervsmæssig udbyder og en leverandør,” skriver Forsvarsminister Troels Lund Poulsen i et svar til Folketingets Forsvarsudvalg.
Han forsikrer, at Center for Cybersikkerhed fortsat følger situationen.
Relaterede artikler:
Nuudays mindre brands vil vinde på digital kundeservice
For abonnenter