"Mobilmarkedet er faldet mere til ro, efter Plenti er stoppet som selvstændigt selskab"

Plentis rolle blev ændret, da TDC købte selskabet. Lukningen symboliserer, at mobilmarkedet er faldet mere til ro, siger Peter Mægbæk, tidligere direktør i selskabet. Han mener ikke, at 3 er tilstrækkeligt aggressive og ser derfor et hul i markedet.
Morten Strunge (tv) og Peter Mægbæk var mændene bag Plenti, som nu bliver lagt i graven af TDC. | Foto: /ritzau/Scanpix/Asger Ladefoged
Morten Strunge (tv) og Peter Mægbæk var mændene bag Plenti, som nu bliver lagt i graven af TDC. | Foto: /ritzau/Scanpix/Asger Ladefoged
Af Malte Oxvig og Jakob Skouboe

TDC's beslutning om at lukke Plenti vidner om, at der er faldet mere ro over et mobilmarked, hvor de oplagte prispressere er væk.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også