
Softwareselskabet Risma vil børsnoteres på minibørsen Nasdaq First North, skriver Børsen.
Målet er at hente 40 mio. kr. i kapital til at ekspandere i Sverige og Norge.
"Vi vil hellere investere flere ressourcer på færre markeder end få ressourcer på flere, og vi vil have medarbejdere i de lande, vi opererer i, så kunderne kan tale med nogle, der kender kulturen og sproget, og som har mulighed for at besøge dem," siger adm. direktør og stifter, Lars Nybro Munksgaard.
Risma står bag en platform til compliance og risikostyring og stiller aktionærerne en årlig vækst på 50 pct. i udsigt. Det er værdisat til 132 mio. kr. før børsnoteringen og har allerede tegnet aktier for ca 20 mio. kr. til tegningskursen 9,5 kr. stykket.
Legaltech-firmaerne rider mod vækst i 2021 på ryggen af coronakrisen
Advokatfirma skruer op for legaltech: "Vi er klar til at tage den medicin som vi prædiker"
Mere fra ITWatch
Radikale vil øge skattekredit-ordningen til gavn for udviklingstunge startups
Radikale Venstre har onsdag præsenteret et økonomisk udspil, der rummer bl.a. et forslag om at afsætte 2 mia. kr. til forskning, øgede skattekreditter til virksomheder uden overskud og en afskaffelse af den såkaldte iværksætterskat. Skattekreditordningen bruges blandt andet af nystartede it-virksomheder.