Region H kasserer mangelfuld sikkerhedserklæring fra amerikansk leverandør

En sikkerhedserklæring på 2,5 linje fra leverandøren Epic er ikke tilstrækkelig til at overbevise Region Hovedstaden om, at det amerikanske it-selskab lever op til den fornødne data-, system- og informationssikkerhed for Sundhedsplatformen.
Det skriver Version2 på baggrund af en aktindsigt.
Den kortfattede sikkerhedserklæring var to måneder forsinket, da Epic afleverede den i slutningen af august, og manglede en uafhængig revision som dokumentation for, at Epic lever op til reglerne for behandling af danske patientdata.
"Region Hovedstaden/Sundhedsplatformen vurderer, at denne sag er alvorlig, og det meget vigtigt, at der fremsendes en tilfredsstillende revisionserklæring," lyder det i en skriftlig kommentar fra Region H til Version2.
Regionen fastslår over for mediet, at den trods problemerne ikke frygter misbrug af danske patientdata.
Nyvalgt sundhedsformand vil give Sundhedsplatformen indtil sommer
Relaterede artikler:
It-professor: Sundhedsplatformen bliver svær at redde
For abonnenter