Efter 10 år med underskud: Nu er dansk tech-håb gået konkurs
Det danske selskab IOT Denmark har aldrig formået at skabe overskud. Nu har aktionærerne trukket stikket.
Det danske selskab IOT Denmark har aldrig formået at skabe overskud. Nu har aktionærerne trukket stikket.
De to IoT-virksomheder Cibicom og Micro Technic er gået sammen om et nyt selskab, Sense Solution, ifølge Computerworld.
Et længe ventet dataudspil vil nu kræve ensretning for cloududbydere og sætte zettabytes af industridata fri til europæiske virksomheder. Hos Sentia kan det potentielt fjerne skjulte omkostninger for millioner. ”I praksis bliver det et helt nyt forretningsområde,” vurderer cloud consulting-chef.
Corona har ikke sluppet grebet i danske Aguardio, lyder det i det netop fremlagte årsregnskab, der byder på røde tal over hele linjen.
En ny guide, der henvender sig til danske SMV'er, skal være med til at øge cybersikkerheden i IoT-produkter. Guiden er udarbejdet af Dansk Standard, Alexandra Instituttet og Force Technology.
To nye ansigter bliver en del af Conscias bestyrelse. Det skal blandt andet være med til at understøtte selskabets internationale ekspansion og kommende opkøb.
Sensorer, der er installeret i 150 af Vejle Kommunes skraldespande, kan afgøre fyldningsgraden i hver spand. Det betyder, at renovationsfolk kan nedskære tømningsfrekvensen med mellem 30 og 50 pct.
Offentlige og private kontorbygninger vil kunne spare millioner på elregningen med brug af IoT-løsninger. Det er bare med at komme i gang, lyder opråbet fra entreprenøren NCC, der dog selv kun indfører teknologien ved byggerier over 150 mio. kr.
En ny Telenor-aftale sætter en tyk streg under erhvervslivets omsiggribende salg af netværksopkoblede produkter både herhjemme og på eksportmarkeder.
Nye roamingaftaler i bl.a. USA, Tyskland og Storbritannien åbner op for at bruge IoT-teknologi på tværs af grænser, lyder det fra Telenor.
Investorerne var ikke imponerede over Intels regnskab for andet kvartal, selvom hovedtallene var bedre end forventet.
Den lille danske startup Soilsense, der startede ud som et NGO-projekt i Sydamerika, har fået en millioninvestering fra flere danske fonde. De skal hjælpe firmaet med at udbrede dets sensorer og software til at måle fugtighed i jorden.
Ny undersøgelse af affaldsbeholdere med IoT-sensorer i Albertslund Kommune viser en reduceret tømningsrate på 70 pct. Men færre tømninger betyder ikke nødvendigvis færre kørte kilometer.
Fintech- og sikkerhedsselskabet Cryptera har haft et coronaår med afskedigelser og faldende bruttofortjeneste. Adm. direktør Brian Schleisner fortæller her, hvordan han har håndteret coronakrisen, der har budt på store udfordringer for selskabet.
De to selskaber skal arbejde sammen om hurtig udvikling af IoT-løsninger.
Sikkerheden i udstyr, der er forbundet til internettet, er alt for dårlig, mener professor fra DTU. Producenter bør være mere fokuseret på sikkerhed tidligt i udviklingen.
IoT-selskabet Hexastate, der har godt tre år på bagen, rejser ny kapital, der skal bruges til at sætte fokus på salgsarbejdet. Målet er at komme ud over Danmarks grænser, fortæller stifter og direktør.
Steen Christoffersen, som tidligere har solgt en virksomhed til IBM, skifter til grossistvirksomheden Brødrene Dahl, hvor han skal stå i spidsen for IOT-satsning.
Nedlukningen af verden har fuldstændig ændret vilkårene for virksomhedshandler. Alt skal kunne gøres virtuelt, og det har skabt et enormt behov for digitale kompetencer - også blandt virksomhedskøbmændene
I den kommende digitaliseringsstrategi for Danmark, som regeringen er ved at udarbejde, bør IoT været et centralt fokus, lyder det fra direktøren i Digital Lead.
En international investorgruppe skyder penge i deep tech-virksomheden Okto, som har udviklet en løsning til overvågning af transformatorers helbred. Pengene skal bl.a. gå til at udvide virksomhedens salgskanaler.
Danskerne har i høj grad taget smart home-produkter til sig, men interessen handler primært om stemmestyring af tv og musik. Det er synd, for området rummer et stort klimapotentiale, skriver Martin Hannibal fra Schneider Electric i denne klumme.
IoT-enheder udgør potentielt en alvorlig sikkerhedsrisiko, lyder det fra styrelse og it-råd, som derfor har lavet en liste til virskomheder med vigtig råd, når man overvejer at købe en enhed.
Netværksoperatøren Cibicom henter ny topchef, der får til opgave at udvide forretningen.
Peter Mægbæk, der har været med til at starte teleselskaber som Fullrate og Fastspeed, investerer i et nystartet IoT-selskab, der er kommet til verden efter en udviklingsfase på flere år.