Producent bag nye Nokia-mobiler mister sin topchef

Efter gensidig aftale har topchef Arto Nummela forladt mobilproducenten HMD Global med øjeblikkelig virkning. Det skriver Reuters.
Selskabet fik tidligere på året opmærksomhed, da det relancerede Nokias ikoniske 3310-model i en opdateret udgave. Nu står HMD Global dog uden sin hidtidige topchef. Hans afløser bliver Florian Secher.
Baggrunden for bruddet er et personligt anliggende mellem Nummela og selskabets bestyrelse, fastslår en talsmand for selskabet til Reuters, der afviser at uddybe årsagen.
Arto Nummela, der har en fortid som chef i Nokia, tiltrådte som adm. direktør i HMD Global, da selskabet blev stiftet i maj sidste år. Det ejes af kapitalfonden Smart Connect LP, der ledes af en anden tidligere Nokia-chef, Jean-Francois Baril.