
Kunder i Danske Bank har samlet investeret mere end 1 mia. kr. gennem investeringsrobotten June, som blev introduceret for to og et halvt år siden, og dermed er Danske Bank-robotten med længder den mest brugte af sin slags herhjemme.
Det skriver Finans.
Leder af June, Jakob Bech Thomsen, forklarer til Finans, at han er glad for, at den samlede formue i June allerede har nået miliarden. Formuen er fordelt på 23.000 aktive investorer.
"Vi har prøvet at fjerne nogle af barriererne for investering. Og det, synes vi, er lykkedes. Alene i år har vi fået 6.500 nye kunder. Samtidig lærer banken mere om de nye investorer. Bl.a. kan vi se, at indskud og udtræk af penge er langt mere afhængig af udviklingen på aktiemarkedet end for mere erfarne investorer," siger han.
Nærmeste konkurrent til June målt på samlet formue er investeringsrobotten i Sparinvest med en formue på 387 mio. kr.
Dansk fintech-bank driller hvidvask-arbejdsgruppe efter drømme om ny it-løsning
Hvidvask-gruppe til politikere: I skal turde tage fat på datadeling
Mere fra ITWatch
Radikale vil øge skattekredit-ordningen til gavn for udviklingstunge startups
Radikale Venstre har onsdag præsenteret et økonomisk udspil, der rummer bl.a. et forslag om at afsætte 2 mia. kr. til forskning, øgede skattekreditter til virksomheder uden overskud og en afskaffelse af den såkaldte iværksætterskat. Skattekreditordningen bruges blandt andet af nystartede it-virksomheder.