
DR har sparet penge, haft færre nedbrud og sikret brugerne en mere stabil oplevelse, siden mediehuset i 2016 indførte en cloud first-strategi.
Det skriver Computerworld.
DR's tekniske direktør, Mikkel Müller, anslår, at omkring 25 pct. af mediehusets it-infrastruktur i dag er flyttet i skyen, men at det bliver langt mere fremover.
"Vi indførte cloud first-strategien i 2016, og cloud skulle være det primære valg i de digitale produkter, hvor der er store spidsbelastninger og dermed behov for stor skalerbarhed. Samtidigt er brugeren på nettet i forvejen, og behovene for at lave om på tjenesterne er hyppige. Der har vi flyttet rigtigt meget til cloud services," siger Mikkel Müller til Computerworld.
DR har et multicloud-setup, hvor man gør brug af flere cloud-leverandører. I dag ligger dele af DR's it-infrastruktur hos Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure og Google Cloud Platform.
Mindre virksomheder holder igen med at bruge cloud
Konsulenthus har vendt udviklingen efter hård cloud-omstilling