Tyskland fortsætter brug af sikkerhedsprodukt forbudt i USA

Tyskland fortsætter brugen af sikkerhedsprogrammet Kaspersky, og har ikke fundet problemer ved løsningen, der tidligere på året blev bandlyst blandt amerikanske myndigheder grundet frygt for spionage.
Foto: /ritzau/AP/Pavel Golovkin
Foto: /ritzau/AP/Pavel Golovkin

I Amerika må offentlige myndigheder ikke længere bruge det russiske sikkerhedsprodukt Kaspersky grundet spionagemistanker. Men Tyskland fortsætter ufortrødent, skriver Reuters ifølge Computerworld.

"Der er ingen planer om at advare mod brugen af Kaspersky-produkter, da vi ikke har nogen beviser for forkert opførsel hos virksomheden eller sårbarhed i dens software," skriver det tyske cybersikkerhedspoliti, Bundsamt für Sicherheit in der Informationstechnik, ifølge Computerworld.

I en mail til Reuters kan mediet berette, at der ikke opleves nogen problemer i at bruge Kasperskys sikkerhedssoftware.

Claus Hjort præciserer oplysninger om personfølsomme data

USA sætter stop for al brug af Kaspersky-software 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også